• Zaprawa nasienna ALIOS 300 FS

    Chcielibyśmy poinformować Państwa , iż w tym roku materiał siewny kukurydzy odmiany
    RGT AFIXX zostanie zaprawiony zaprawą ALIOS 300 FS.
    Jest to zaprawa grzybobójcza w formie płynnego koncentratu zawiesinowego o działaniu systemicznym.
    Zawartość substancji czynnej: tritikonazol 300 g/l

Dzięki zastosowaniu tej zaprawy w nasionach mają
Państwo ochronę od początku siewu na najważniejsze agrofagi występujące w kukurydzy:

Zgorzel siewek

Choroba ta wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Fusarium i Phytium. Rośliny porażane są przez zainfekowana glebę bądź materiał siewny. Zarodniki wnikają do nich przez korzenie lub podstawę łodygi, a grzybnia rozwijająca się na roślinach prowadzi do ich obumierania. Kiełki takich roślin zamierają i stają się brunatne, tak samo jak łodyga, która dodatkowo ulega przewężeniu. Ta choroba największe szkody wyrządza w chłodną i deszczową wiosnę. Jej rozwojowi sprzyja również zbyt głęboki lub wczesny siew niezaprawianego ziarna w chłodną glebę. Grzyby z rodzaju Phytium atakują rośliny jako pierwsze, a przy wzroście temperatury mogą zarażać grzyby z rodzaju Fusarium. Na plantacjach widoczne są puste place, a zainfekowane rośliny, które pozostały są niskie i mogą być porażane przez inne patogeny.

Głownia guzowata kukurydzy

Głownia guzowata kukurydzy znana także pod nazwą głownia kukurydzy w Polsce występuje na kukurydzy na terenie całego kraju. Jej nasilenie w poszczególnych latach jest bardzo zróżnicowane. Dużemu występowaniu głowni kukurydzy bardziej sprzyjają lata upalne niż chłodne. Gdy w czasie kwitnienia kukurydzy panuje susza i wysokie temperatury – choroba pojawia się masowo. Głownia guzowata kukurydzy wywołana jest grzyba Ustilago maydis. Ogólnie szkody wywoływane przez głownię kukurydzy szacowane są od 5 do 10%. Niestety wskutek epidemicznego wystąpienia choroby straty w plonach sięgać mogą nawet 100%. Głownia guzowata kukurydzy największe szkody powoduje na plantacjach kukurydzy przeznaczonych na ziarno. Prowadzi do obniżenia masy zbieranego plonu i jego jakości poprzez zmniejszenie dorodności oraz zanieczyszczenie ziarna pyłem teliospor (czarne zarodniki).

Głownia pyląca kukurydzy

Głownia pyląca kukurydzy znana także pod nazwą głownia pyłkowa kukurydzy rozwija się w następstwie porażenia roślin kukurydzy przez grzyba Sphacelotheca reiliana. Zarodniki patogenu mogą przeżywać w glebie i zachowywać zdolność do infekcji nawet przez okres 10 lat. W przypadku epidemicznego wystąpienia, szkodliwość głowni pylącej kukurydzy jest bardzo wysoka, ponieważ każdy odnotowany na plantacji procent porażenia głownią powoduje zbliżoną procentową stratę w plonie ziarna. Z powodu długiego okresu przeżywalności zarodników samo zmianowanie nie jest tak skuteczne w ochronie przed porażeniem, jak w przypadku innych chorób. Głownia pyląca kukurydzy poraża także sorgo. Zainfekowane rośliny są niskie i bladozielone, stają się przerośnięte grzybnią, co prowadzi do zniszczenia ich kwiatostanów. Objawy chorobowe początkowo nie są widoczne. Pierwsze objawy możemy dopiero zauważyć w okresie rozwijania kolb i wiech. Na kolbach i wiechach zamiast ziarniaków lub pylników powstają zarodniki grzyba. Porażona kolba jest cebulowatego kształtu. Kolby i wiechy zamieniają się w ciemnobrunatną, skupioną masę, która zawiera grzyby z zarodnikami